Polskie muzeum Chopina

O ludziach wielkich, którzy nie tylko wiele w życiu dokonali ale także dokonania te pozostawili dla następnych pokoleń mówi się długo i doniośle. Jedną z osób, które bezwarunkowo zasłużyły sobie na uznanie i na to, ażeby pozostać znanym i lubianym nawet po śmierci jest bez wątpienia Fryderyk Franciszek Chopin. Jego talent i to, co pozostawił po sobie towarzyszy w różnych dziedzinach życia niemal każdemu człowiekowi. Muzyka Chopina grana jest nie tylko na koncertach i konkursach ale również w filmach, bajkach, oraz w niektórych przedstawieniach teatralnych. Miłość, która wciąż jest żywa posiada jednak historię, o której najwięcej dowiedzieć można się w muzeum. Jedno z największych i najbardziej znanych polskich muzeów Chopinowskich jest oczywiście to, które zlokalizowane jest w Żelazowej Woli. Odwiedzają je nie tylko miłośnicy muzyki poważnej ale również całe rodziny, a nie rzadko wycieczki szkolne i przedszkolne. Dom, w którym kiedyś mieszkał wielki kompozytor wraz z rodziną, w którym spędził lata swojej młodości i skomponował pierwsze utwory jest bardzo ciekawym miejscem. Jego rzeczy, instrument na którym grywał, a także cała otoczka (piękny park) sprawiają, że można się poczuć tak, jakby żyło się w czasach Chopinowskich. Niestety- sam Fryderyk Chopin, jak można dowiedzieć się z biografii zmarł bardzo młodo, w wieku 39 lat nie ciesząc swoim towarzystwem zbyt długo. Jak się jednak można przekonać przechadzając się po muzeum warszawskim zostawił on po sobie gro pamiątek. Należy pamiętać, iż nawet dzisiaj, zapisy nutowe robi się ręcznie, czego wiele przykładów znaleźć można w muzeum. Fryderyk Chopin, jak każdy artysta i lekarz miał niewyraźne pismo, w związku z czym nawet dla osób potrafiących czytać znaki muzyczne, jego zapiski mogą wydawać się nie wyraźne. Istotą muzeum jest przekazanie wiedzy o wybitnym artyście w sposób przystępny i ciekawy, tak ażeby wzbudzić zainteresowanie nawet wśród najmłodszych zwiedzających. Przekazywanie wiedzy w sposób ciekawy i interesujący jest najlepszą drogą do podniesienia poziomu edukacji w Polsce.

1 Response

  1. Artur pisze:

    Co ciekawe, Chopin jest również dobrze znany za granicą i kojarzony z Polską.

Dodaj komentarz